Kwas salicylowy w leczeniu brodawek

Kwasy do stosowania miejscowego mogą być również użyteczne w leczeniu brodawek. Zaletą tej metody leczenia jest fakt, że jest prawie bezbolesne i nie ma żadnych ograniczeń. Wadą jest to, że często wymaga kilku zabiegów, a wskaźnik niepowodzenia jest wyższy niż chirurgiczne wycięcie brodawki. Metaanaliza 77 odpowiednich badań wykazała, że skojarzona terapia kwasem salicylowym i krioterapią charakteryzowała się wyższym wskaźnikiem wyleczeń niż stosowanie monoterapii jedną z tych metod.

Wyniki analizy zbiorowej wykazały 58% (38-78%) współczynnik wyleczeń w terapiach skojarzonych
z zastosowaniem krioterapii z kwasem salicylowym. Oprócz stosowania kwasu salicylowego i agresywnej krioterapii nie ma wystarczających dowodów z badań na poparcie stosowania innych terapii.

 

Roztwór kwasu salicylowego

Przed zastosowaniem kwasu należy namoczyć obszar brodawki w ciepłej wodzie. Zabieg zmiękcza skórę, a efekt zastosowanego roztworu będzie lepszy. Kwas stosuje się na noc, bezpośrednio na brodawki. Zdrowa skóra nie powinna być poddana ekspozycji na lek. Następnie należy obandażować brodawki lub zakleić plastrem, a rano zmyć kwas. Po długotrwałym leczeniu brodawki zmiękną pod wpływem leku i mogą być usunięte pumeksem.

 

Maść salicylowa

Sześćdziesięcio procentowa maść salicylowa jest również często używana do usuwania brodawek. Aby uzyskać lepszy efekt, przed nałożeniem maści należy oczyścić skórę pod ciepłą wodą. Poczekać aż skóra wysychanie,
a dopiero potem przystąpić do stosowania maści. Należy pokryć chorobowo zmienioną skórę cienką warstwą maści. Leczona powierzchnia powinna być zabandażowana, dlatego takie zabiegi są zwykle przeprowadzane na noc. Rano można ścierać brodawkę  pumeksem. Przebieg leczenia jest ściśle indywidualny i musi być kontynuowany aż do całkowitego zniknięcia brodawek.

 

Plastry nasączone kwasem salicylowym

Ta metoda leczenia jest bardziej wygodna w porównaniu z poprzednimi. Plastry zawierają siarkę i kwas salicylowy. Ze względu na działanie keratolityczne kwasu salicylowego, plastry zmiękczają, rozpuszczają zrogowaciałe warstwy skóry.

Przed przyklejeniem plastrów z kwasem salicylowym na brodawki, obszar należy dokładnie wysuszyć. Plaster musi pozostać na skórze od 8 do 12 godzin. Potem można go usunąć i moczyć brodawkę w ciepłej wodzie.

 

Kwas trichlorooctowy w leczeniu brodawek

W dzisiejszych czasach istnieje kilka produktów do usuwania brodawek, a najczęstszym
i skutecznym jest kwas salicylowy. Często spotyka się również kwas trójchlorooctowy (TCA). TCA jest również stosowany do zabiegów kosmetycznych i usuwania tatuaży. TCA jest przejrzystym płynem, aplikowanym raz w tygodniu na powierzchnię brodawki, do czasu gdy staje się ona biała i kurczy się. TCA jest również dostępny bez recepty, w stężeniu do 80%  i może być bezpiecznie stosowany w domu. Dostępne są również słabsze roztwory, skuteczne w usuwaniu brodawek. Aby zapobiec podrażnieniom, pacjent powinien się upewnić, czy preparat
z TCA należy aplikować w gabinecie lekarskim. Leczenie może trwać co najmniej sześć do dziesięciu tygodni, do całkowitego usunięcia brodawek. Działanie TCA jest zwykle kontrolowane i może zapobiegać niebezpieczeństwu powstawania blizn na skórze. 

Działania niepożądane kwasu trichlorooctowego

Po aplikacji kwas trójchlorooctowy może powodować nieznaczny dyskomfort. Podczas leczenia pacjent może odczuwać jeden z następujących objawów:

  • Pieczenie do momentu wyschnięcia roztworu
  • Obrzęk w miejscu aplikacji TCA
  • Tkliwość okolicy
  • Miejscowe podrażnienie skóry

 

Jeśli dyskomfort staje się długotrwały lub silny należy skonsultować się z dermatologiem. Objawy takie jak świszczący oddech, ucisk w klatce piersiowej, gorączka, świąd, obrzęk warg, języka lub gardła i wysypka mogą być poważne.

 

Leczenie brodawek za pomocą kwasów

Brodawki zwykłe i podeszwowe występują w różnych kształtach i rozmiarach. Mogą dotyczyć dowolnej części ciała, ale są bardziej powszechne na dłoniach i stopach.

Nie ma różnicy w leczeniu zwykłych brodawek i brodawek podeszwowych. Osoba, u której występują brodawki powinna również podjąć kroki w celu uniknięcia zakażenia nimi innych. Wszystkie zabiegi z kwasami działają na brodawki zwykłe i brodawki podeszwowe i opierają się na zasadzie zmiękczania lub zabijania komórek skóry, które zawierają wirus i tworzą brodawki. Należy używać pilnika lub pumeksu, aby regularnie usuwać starą skórę. Nowa skóra, która będzie pod nią rosła, to zdrowa tkanka i wolna od wirusów. Ważne jest, aby wytrwać w leczeniu.

W przypadku słabego krążenia, na przykład z powodu cukrzycy lub choroby naczyń obwodowych, przed leczeniem brodawek należy skonsultować się z lekarzem.