Laserowe usuwanie brodawek

Chirurgia laserowa wykorzystuje intensywną wiązkę światła do spalania tkanki brodawek i naczyń doprowadzających do niej krew, niszcząc w ten sposób brodawki. Nowy typ lasera (Pulsed Dye Laser) o nazwie pulsacyjny laser barwnikowy został opracowany w celu leczenia różnego rodzaju zmiany skórnych. Ten typ lasera ma zapewniać skuteczne leczenie brodawek.

Pulsacyjny laser barwnikowy wypala (kauteryzuje) maleńkie naczynia krwionośne.
Zarażona tkanka obumiera, a brodawka odpada po kilku tygodniach. Używanie lasera do usuwania brodawek zwykle nie jest metodą pierwszego wyboru. Ilość dowodów na skuteczność tej metody jest ograniczona, a zabieg może powodować ból i powstawanie blizn. Czasami jednak używa się go, gdy brodawki są rozległe, bardzo duże lub wszystkie inne terapie zawiodły. Laser może służyć jako ostatni ze sposobów leczenia brodawek. Laser jest odpowiedni do leczenia dużych obszarów podczas jednego zabiegu. Leczenie laserowe jest uważane za bezpieczne.

Aby uśmierzyć ból, często konieczne jest znieczulenie, a leczony obszar prawdopodobnie będzie bolesny przez kilka dni po zabiegu. Może być potrzebne pięć lub więcej zabiegów do usunięcia uporczywych brodawek. To leczenie jest zwykle droższe niż inne metody.

Usuwanie brodawek za pomocą lasera ma niewielką przewagę, chyba że brodawki są bardzo duże (mozaikowe) lub istnieje duża liczba brodawek do usunięcia. Ryzyko związane z użyciem lasera jest takie samo jak w przypadku wycinania brodawek. Ryzyko to obejmuje zakażenie i rozwój blizny po gojeniu.