Leczenie brodawek stóp

Brodawki podeszwowe często znikają bez leczenia. Jeśli jednak przeszkadzają, można je leczyć na różne sposoby. Nawet jeśli leczenie zakończy się sukcesem, brodawka może się ponownie pojawić.

Kwas salicylowy

Działanie silnych leków do leczenia brodawek z kwasem salicylowym, dostępnych na receptę, polega na stopniowym usuwaniu warstw brodawki. Badania pokazują, że kwas salicylowy jest bardziej skuteczny w połączeniu z zamrażaniem.

Krioterapia

Terapia usuwania brodawek metodą zamrażania wykonywana w gabinecie lekarza polega na zastosowaniu ciekłego azotu. Zamrażanie powoduje powstawanie pęcherzy pod brodawką i wokół niej. Następnie martwa tkanka odpada w ciągu tygodnia. Ta metoda może również stymulować układ odpornościowy do zwalczania brodawek wirusowych. Może być konieczne wykonanie więcej niż jednego zabiegu.

 

Kwas dichlorooctowy lub trichlorooctowy

Jeśli kwas salicylowy lub zamrażanie nie jest skuteczne, lekarz może zastosować kwas dichlorooctowy lub trichlorooctowy. Stosując tę metodę lekarz najpierw ściera powierzchnię brodawki, a następnie nakłada kwas za pomocą drewnianej szpatułki. Wymaga to powtarzania zabiegów co tydzień.
Skutkiem ubocznym jest pieczenie i kłucie.

Laser

Leczenie laserowe. Energia światła lasera zamienia się w ciepło i wypla (kauteryzuje) drobne naczynia krwionośne. Zarażona tkanka obumiera, a brodawka odpada. Dowody na skuteczność tej metody są ograniczone, a zabieg może powodować ból i blizny.

 

Leczenie chirurgiczne

Leczenie chirurgiczne jest opcją, jeśli leczenie domowe i leczenie w gabinecie lekarza nie powiodło się. Wycięcie brodawki jest zazwyczaj szybkie i skuteczne. Nie ma jednej metody chirurgicznej bardziej skuteczniej od innych
w usuwaniu brodawek. Zazwyczaj lekarze rozpoczynają od metody chirurgicznej, która z największym prawdopodobieństwem nie powoduje blizn. Najpopularniejsze rodzaje leczenia chirurgicznego usuwającego brodawki obejmują:

 

Elektrochirurgia i łyżeczkowanie

Elektrochirurgia wypala brodawkę prądem elektrycznym. Łyżeczkowanie jest odcięciem brodawek przy pomocy ostrego noża lub małym narzędziem w kształcie łyżki. Obie procedury są często używane razem.

 

Chirurgia laserowa.

Chirurgia laserowa polega na wypalaniu brodawek z zastosowaniem intensywnej wiązki światła.