Brodawki i dzieci

Każdy może mieć brodawki, ale u dzieci występują częściej niż u dorosłych. Wiele dzieci ma brodawki, chociaż u niektórych dzieci nigdy nie występują. Lekarze nie wiedzą, dlaczego niektóre dzieci mają brodawki. Może to wynikać z tego, że układ odpornościowy niektórych osób, zwalczający infekcje, zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia brodawek. Wirus HPV brodawczaka jest jak każdy inny zarazek. Wirus brodawczaka lubi ciepłe, wilgotne miejsca, takie jak małe skaleczenia lub zadrapania na dłoniach lub stopach. Gdy wirus znajdzie przyjemne, ciepłe miejsce na skórze, zaczyna się rozwijać brodawka. Brodawki mogą rosnąć przez wiele miesięcy - czasami rok lub dłużej - zanim staną się wystarczająco duże, by stać się widocznymi.

Dlatego jeśli pojawi się brodawka, nigdy nie wiadomo, gdzie doszło do kontaktu z wirusem HPV. Jeśli dotknie się ręcznika, powierzchni lub czegokolwiek, czego użył ktoś z brodawką, można zarazić się wirusem HPV. Dzieci, które obgryzają paznokcie częściej mają brodawki niż dzieci, które tego nie robią. Dlatego ważne jest, aby unikać zrywania, tarcia lub drapania brodawek, niezależnie od tego, czy występuje na naszym ciele, czy u innej osoby.

Brodawki młodocianych

Brodawki płaskie są również nazywane brodawkami młodocianych, prawdopodobnie dlatego, że u dzieci występują częściej niż u dorosłych. Te brodawki są małe i mają rozmiar główki od szpilki. Są gładsze niż inne rodzaje brodawek i mają płaską powierzchnię. Brodawka płaska może być różowa, jasnobrązowa lub żółta.
U większości dzieci brodawki płaskie występują na twarzy, ale mogą również pojawić się na ramionach, kolanach lub dłoniach. Może być ich aż 100 połączonych razem. Brodawki płaskie są spowodowane przez pokswirusy.

 

Dotykanie ropuch powoduje brodawki -  nieprawdziwy mit

Przysłowie " Dotykanie ropuch powoduje brodawki” jest nieprawdziwe. Występowanie brodawek nie ma związku z dotykaniem ropuch. Ropuchy często mają na skórze brodawki, jednak mają one zupełnie inną budowę niż ludzkie i nie można się nimi zarazić. Aby wywołać je u ludzi, potrzebne jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).