Co to są brodawki zwykłe?

Brodawki to niewielkie narośla na rękach lub stopach. Wyglądają jak twardy pęcherz lub przypominają mały kalafior. Mają szorstką powierzchnię. Brodawki są często koloru skóry i szorstkie, ale mogą również być ciemne, brązowe lub szaro-czarne, płaskie, brodawkowate i gładkie.

Brodawki mogą mieć twardą "brodawkowatą" powierzchnię. Często można zobaczyć maleńką czarną kropkę wewnątrz każdego łuszczącego się miejsca, która powstaje w wyniku zakrzepu krwi w  kapilarnym naczyniu krwionośnym.

   

Istnieją różne typy brodawek wirusowych. Najczęściej brodawki pojawiają się na grzbiecie palców rąk i nóg lub na kolanach.

 

Brodawki wywołane są przez wirusy. Brodawki są najczęstszym rodzajem infekcji skóry. Są to zakażenia skóry wywołane wirusem brodawczaka ludzkiego. Brodawki to łagodny, nienowotworowy, rozrost skóry. Brodawki stóp, zwane także brodawkami podeszwowymi, są rodzajem brodawek, które atakują spodnią część stóp.

 

U większości ludzi w pewnym momencie ich życia mogą pojawić się brodawki. Na ogół są niegroźne i w końcu same znikają, ale może to potrwać miesiące lub nawet lata. U dzieci, nawet bez leczenia, 50% brodawek zanika
w ciągu 6 miesięcy, a dwie trzecie brodawek ustępuje w ciągu 2 lat. Brodawki u dorosłych są bardziej trwałe, ale można je wyleczyć.

 

Co to są brodawki podeszwowe?

 

Brodawki podeszwowe są typem brodawek, które wyrastają na spodzie stóp. Termin brodawki podeszwowe jest używany dla tych brodawek, które występują na spodzie stopy, która jest jej powierzchnią 'podeszwową’. Są nazywane brodawkami podeszwowymi lub brodawkami stóp. Brodawki są najczęstszym rodzajem infekcji skóry. Wywołuje je wirus brodawczaka ludzkiego.

 

Jaka jest przyczyna brodawek?

 

Niektóre osoby są bardziej narażone na występowanie brodawek. Brodawki są zakaźne i łatwo się rozprzestrzeniają poprzez bezpośredni kontakt. Wirus wywołuje zarówno brodawki zwykłe jak
i podeszwowe. Wirus będący przyczyną powstawania brodawek nazywa się wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Wirus ten powoduje gwałtowny wzrost górnej warstwy skóry, tworząc brodawki. Znanych jest ponad 100 podtypów HPV. Ryzyko zainfekowania jednym z tych wirusów wzrasta, gdy skóra zostanie uszkodzona lub w jakiś sposób skaleczona.

 

Brodawki mogą rozprzestrzeniać się poprzez bezpośredni kontakt z brodawką lub czymś, co jej dotknęło. Nazywa się to przeszczepieniem. Płaskie brodawki mogą być bardzo liczne i się przeszczepione przez golenie lub drapanie. Można zarazić się samemu ponownie, dotykając brodawki, a następnie innej części ciała. Można zarażać inną osobę, używając tych samych ręczników, nożyków do golenia lub innych przedmiotów osobistych. Od kontaktu
z HPV może upłynąć wiele miesięcy powolnego wzrostu pod skórą, zanim brodawka będzie widoczna. Jest mało prawdopodobne, aby doszło do wzrostu brodawki za każdym razem po kontakcie z HPV.