Jakie są przyczyny zarażenia brodawkami zwykłymi?

Różne szczepy HPV (wirusa brodawczaka ludzkiego) powodują brodawki. Brodawki mają szorstką powierzchnię, ponieważ wirus stymuluje rozrost keratyny, która jest twardym białkiem na górnej warstwie skóry i szybko rośnie.

Wirus powodujący brodawkę może być przenoszony przez bezpośredni kontakt ze skórą, jak również przez kontakt z ręcznikami lub butami, z których korzystają osoby z brodawkami. Po wypraniu ręczniki nie przenoszą zakażenia. Wirus może rozprzestrzeniać się na inne części ciała, gdy brodawka zostanie uszkodzona np. przez golenie, drapanie lub gryzienie.

Obgryzanie paznokci może spowodować przeszczepienie brodawek na opuszkach palców i wokół paznokci. Wystąpienie zakażenia związane jest z układem odpornościowym. U niektórych ludzi brodawki mogą rozwinąć się w wyniku kontaktu z wirusem HPV, a u innych nie. Ryzyko zakażenia od innej osoby jest dość małe, ale istnieje. Brodawki narządów płciowych są o wiele bardziej zaraźliwe.

Osoby z uszkodzoną lub wilgotną skórą, które mają kontakt z chropowatą powierzchnią są bardziej narażone na infekcję.

 

Jakie są przyczyny zarażenia brodawkami podeszwowymi?

Szczepy wirusa HPV powodują brodawki. Wirus powodujący brodawki może być przenoszony przez bezpośredni kontakt ze skórą, jak również przez kontakt z ręcznikami, skarpetami lub butami. Osoba, której skóra jest uszkodzona, mokra lub ma kontakt z szorstkimi powierzchniami jest bardziej narażona na infekcję. Na przykład osoba z zadrapaniami lub przecięciami na stopach jest bardziej narażona na zakażenie brodawkami na basenach publicznych i wokół nich.

Brodawki podeszwowe i pływanie

Osoba, której skóra jest uszkodzona, mokra lub ma kontakt z szorstkimi powierzchniami jest bardziej narażona na infekcję. Na przykład osoba z zadrapaniami lub przecięciami na stopach jest bardziej narażona na zakażenie brodawkami na basenach publicznych i wokół nich. Zaklejenie brodawki zwykłej lub brodawki podeszwowej plastrem wodoodpornym podczas pływania może zapobiec zakażeniu innych.