Objawy brodawek

Brodawki występują zwykle na palcach, stopach lub rękach. Mogą to być małe, mięsiste, ziarniste guzki. W kolorze cielistym, białym, różowym lub jasnobrązowym, mogą być szorstkie w dotyku. Czasami zawierają czarne punkty, które są małymi skrzepniętymi naczyniami krwionośnymi

 

Brodawki podeszwowe czy brodawki zwykłe?

Brodawki to małe guzki, które rozwijają się na skórze. Brodawki podeszwowe są rodzajem brodawek, które dotyczą dolnej części stóp i dłoni. Brodawki i brodawki podeszwowe mają różne kształty i rozmiary. Mogą występować na dowolnej części ciała, ale są bardziej powszechne na dłoniach i stopach.

 

Jak wyglądają brodawki podeszwowe?

Brodawki podeszwowe rozwijają się na podeszwach stóp. Są białe i często mają czarną kropkę w środku. Brodawki podeszwowe wydają się być płaskie. Brodawki podeszwowe mogą być bolesne, jeśli znajdują się na obciążonej części stopy.

 

Jak wyglądają brodawki?

Brodawki mają zwykle kształt okrągły lub owalny, ale niektóre są długie i cienkie. Są zwykle mocne i wypukłe. Mają szorstką, nieregularną powierzchnię podobną do kalafiora, a niektóre są gładkie. Brodawki różnią się rozmiarem,
o średnicy mniejszej niż 1 mm do ponad 1 cm. Mogą pojawiać się pojedynczo lub w grupie. Ich wzrost może być bolesny lub mogą zmieniać wygląd lub kolor.

 

Swędzące brodawki

Brodawki są bardzo częstym schorzeniem skóry spowodowanym przez wirus, który wywołuje niewielkie rozrosty na skórze. Są one zwykle bezbolesne, ale mogą być brzydkie i mogą powodować swędzenie lub być uciążliwe
w zależności od lokalizacji brodawek.

Dlaczego brodawki swędzą? Wynika to z tarcia wywieranego na brodawki. W przypadku brodawek podeszwowych, skóra i brodawki są w stałym kontakcie z butami lub skarpetami. Również podczas chodzenia boso brodawka styka się z podłogą. Ten kontakt powoduje swędzenie. Innym powodem jest wirus, który wywołał brodawkę: HPV. Niektóre z wirusów HPV mogą wywoływać swędzenie jako jeden z ich objawów.

Brodawki zwykłe pojawiają się na rękach, a także innych częściach ciała. Jeśli ten typ brodawek pojawia się na części ciała, która jest nieustannie ocierana, może powodować swędzenie.

Brodawki płaskie mogą również powodować swędzenie. Brodawki stóp pojawiają się na podeszwach stóp, które stykają się ze skarpetami, butami lub twardymi powierzchniami podłóg. Może to powodować swędzenie. Brodawki okołopaznokciowe - występujące pod i wokół paznokci u rąk i nóg -  mogą powodować swędzenie.

Chociaż powyższe typy brodawek mogą wywoływać swędzenie, istnieją dwa szczególne rodzaje brodawek, które powodują kłopotliwą potrzebę drapania. Obejmują one: brodawki narządów płciowych i brodawki mięczaka zakaźnego. Brodawki narządów płciowych, które rosną w obszarze łonowym lub okolicy: pochwy, odbytu, narządów płciowych, są uważane za bardzo swędzące. Jest to spowodowane zakażeniem wirusem HPV i jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób przenoszonych drogą płciową.

Głównym objawem zakażenia mięczakiem zakaźnym jest świąd. Brodawki mięczaka zakaźnego są czasem nazywane są brodawkami wodnymi. Pojawiają się na skórze klatki piersiowej, ud i brzucha, a czasami także na błonach śluzowych.

W przeciwieństwie do brodawek zwykłych, ten typ ma kolor cielisty z wgłębieniem w środku i zwykle występuje
w skupiskach. Do zakażenia często dochodzi w basenach, przedszkolach, szkołach i w pracy. Ten typ brodawek jest ściśle związany i spowodowany przez Poxivirus.

 

Czarne brodawki

Brodawki łojotokowe lub czarne brodawki są zawsze łagodne, a więc nienowotworowymi  naroślami, które występują na skórze. Zwykle nie wymagają żadnego leczenia. Brodawki łojotokowe były nazywane brodawkami starczymi. Zwykle wyglądają jak tłuste lub łuszczące plamy, które wydają się być przyklejone do skóry. Ich kolor jest zmienny, ale zazwyczaj są one ciemnobrązowe lub czarne.

Brodawki starcze są zwykle okrągłe, chociaż mogą również mieć owalny kształt. Niektóre brodawki łojotokowe mają nieregularny kształt. Ich rozmiar może wynosić od około jednego centymetra do kilku centymetrów średnicy. Brodawki łojotokowe pojawiają się najpierw w wieku około 40 lat. Niektóre rodziny mają predyspozycje do tego rodzaju brodawek. Faktyczna przyczyna brodawek łojotokowych jest nieznana. W miarę starzenia się częściej rozwijają się brodawki łojotokowe.

W miarę upływu czasu, brodawki mają tendencję do nieznacznego wzrostu i ciemnienia.
Mogą wystąpić w dowolnym miejscu na ciele, innym niż na dłoniach lub podeszwach. Brodawki starcze nie rozprzestrzeniają się i nie są rakowe. Głównym problemem jest to, że czasami mogą wyglądać brzydko, szczególnie jeśli rozwijają się na twarzy.

 

Brodawki brązowe

Brodawki brązowe, podobnie jak czarne, są również brodawkami łojotokowymi, podstawnokomórkowymi. Brodawki łojotokowe są bardzo powszechnymi nieszkodliwymi, często pigmentowymi naroślami na skórze.
W wieku 40 lat dotknięte jest nimi 30% populacji. W wieku 70 lat częstość występowania wzrasta do 75%.
Można je również znaleźć u młodszych osób. Brodawki łojotokowe są nieszkodliwe, ale często uważa się je za uciążliwe. Mogą swędzić, powodować stan zapalny i zahaczać o ubrania. Wielu osobom przeszkadza ich wygląd, szczególnie gdy pojawiają się one na twarzy.

 

Brodawki łojotokowe mają szorstką powierzchnię, barwę od złotego brązu poprzez brąz do prawie czarnego. Mogą dotknąć każdego, ale u ludzi ciemnoskórych mogą również pojawić się jako małe, ciemnobrązowe lub czarne guzy, zwłaszcza na twarzy i szyi; w takim przypadku nazywa się to Dermatosis Papulosa Nigra. Brodawki łojotokowe mogą być powodem do niepokoju w przypadku rozwinięcia się stanu zapalnego lub krwawienia. W razie wątpliwości można wykonać biopsję skóry w celu potwierdzenia rozpoznania. Pojedyncze brodawki łojotokowe można z powodzeniem usunąć. Jednakże nadal będą pojawiać się nowe. Usunięcie może nie być finansowane przez NFZ.

 

Zaleca się wizytę u lekarza rodzinnego, jeśli brodawki są bolesne, szybko się rozmnażają, przeszkadzają
w wykonywaniu codziennych czynności, nie można ich usunąć zabiegami wykonywanymi
w warunkach domowych lub jeśli którakolwiek z nich zmienia swój wygląd lub kolor.