Odciski a brodawki

Ludzie często mylą brodawki podeszwowe i odciski, ponieważ wyglądają podobnie i pojawiają się w tych samych obszarach stóp. Nawet lekarzowi czasami trudno jest postawić właściwą diagnozę. Jednak brodawki podeszwowe i odciski są zupełnie inne. Chociaż brodawki mogą pojawić się na całym ciele, odciski znajdują się tylko na stopach. Główne różnice między brodawkami podeszwowymi a odciskami to ich lokalizacja, wygląd i liczba.

Brodawki podeszwowe występują głównie na piętach, śródstopiu i spodzie palucha. Odciski zwykle występują na górze placów, ale czasami mogą pojawić się również na śródstopiu i pięcie. Brodawki mają suchą, szorstką powierzchnię z drobnymi czarnymi kropkami głęboko w środku, podczas gdy odciski mają grubą i zrogowaciałą powierzchnię bez czarnych kropek. Brodawki często tworzą skupiska, podczas gdy odciski są zawsze pojedyncze
i można je znaleźć w kilku różnych miejscach na tej samej stopie. Brodawki podeszwowe są często przenoszone podczas chodzenia boso w miejscach publicznych, takich jak baseny i prysznice. Są spowodowane przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) i są zakaźne. Bezpośredni kontakt z wirusem może zainfekować skórę w miejscu zadrapania. Wirus następnie rośnie do wewnątrz, powodując pogrubienie i uszkodzenie skóry oraz pojawienie się brodawek.

Odcisk zwykle pojawia się, gdy wystająca kość stopy naciska na wnętrze buta. Nacisk powoduje, że skóra staje się grubsza właśnie w tym miejscu, tworząc twardą powierzchnię. Ta twarda powierzchnia staje się rdzeniem odcisku, który wnika głęboko w stopę. Odcisk przybiera kształt stożka skierowanego do wewnątrz, który z kolei naciska na stopę, powodując ból. To może stać się bardzo niewygodne i przypominać chodzenie z kamieniem w bucie. Odciski nie są zakaźne w przeciwieństwie do brodawek.