Brodawki na ciele

Brodawki są spowodowane przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Istnieje co najmniej 100 różnych postaci HPV, które powodują brodawki w różnych częściach ciała. Chociaż brodawki mogą być brzydkie, są najczęściej nieszkodliwe, ale mogą rozprzestrzeniać się na inne części ciała.

Układ odpornościowy każdego człowieka reaguje inaczej na brodawki. Niektóre osoby mogą mieć kontakt z wirusem, a brodawki u nich nie wystąpią. Inne osoby mogą mieć wiele brodawek jednocześnie. Kiedy rozwinie się wiele brodawek naraz, warto skonsultować się
z lekarzem. Lekarz może pomóc w wyborze najlepszej opcji leczenia, a także potwierdzić, że wszystkie te zmiany, które pojawiły się na tułowiu, twarzy i szyi, w rzeczywistości są brodawkami.

Istnieją cztery podstawowe typy brodawek (tj. różne typy wirusa mają preferencje dla komórek
w określonych lokalizacjach ciała), które obejmują:

  • Brodawki zwykłe (takie, które rosną na rękach lub palcach)
  • Brodawki podeszwowe (rosną na stopach)
  • Płaskie brodawki (rosną na rękach, kolanach i nogach)
  • Narządów płciowych 

 

Brodawki na nogach, kolanach i łokciach

Brodawki, które rosną jako małe, łagodne, nieszkodliwe narośle skóry na nogach, kolanach i łokciach, są brodawkami płaskimi. Mogą rozwijać się w dowolnym miejscu na skórze, ale najczęściej spotykanymi miejscami są kolana, nogi, ramiona i łokcie. Te pogrubione narośla skórne mają dobrze zdefiniowane brzegi. Te brodawki wirusowe są powszechne u dzieci, ale mogą wystąpić również u osób dorosłych. Są one przenoszone. Ich okres inkubacji wynosi 90 dni. Większość tych brodawek płaskich ma zabarwienie skóry, o szorstkiej lub gładkiej powierzchni. Mogą występować pojedynczo lub w grupach. W wielu przypadkach znikają same w ciągu 6 miesięcy bez leczenia, ale czasami mogą utrzymywać się nawet przez rok lub dwa lata.

Brodawki mogą wymagać leczenia, jeśli staną się powiększone i bolesne. Wiele osób chce je usunąć ze względów kosmetycznych, zwłaszcza gdy są obecne na odsłoniętych częściach ciała.