Brodawki stóp

Brodawki stóp, znane również brodawkami podeszwowymi, są spowodowane przez wirusa brodawczaka ludzkiego. HPV jest obecny wszędzie. Można go przenosić z jednej osoby na drugą.

 

Można również zarazić się poprzez kontakt z powierzchniami, na których obecny jest wirus. Należą do nich ciepłe, wilgotne miejsca, takie jak wnętrze buta lub podłogi publicznego basenu, siłowni lub prysznica. Wirus często inkubuje (rozwija się) przez kilka tygodni lub miesięcy. Po tym okresie w każdej chwili może pojawić się pojedyncza brodawka, a nawet grupa brodawek. Prawdopodobieństwo wystąpienia nowych brodawek zmniejsza się z wiekiem. Jest to spowodowane zwiększoną odpowiedzią immunologiczną organizmu na wirusa HPV z biegiem czasu.

 

Brodawki podeszwowe są płaskie i szorstkie, zwykle mają bardzo wyraźne krawędzie.
Są mięsiste lub brązowe i mają małe czarne kropki w środku. Czarne kropki to końce skrzepniętych naczyń krwionośnych.

Ponieważ brodawki utrzymują się przy życiu dzięki dopływowi krwi, dlatego leczenie wymaga czasu i często pozbycie się ich trwa kilka dni. Brodawki wymagają leczenia, które nie tylko usuwa brodawkę, ale również korzeń brodawki.

 

 

Brodawki na paluchu

Brodawki na paluchu są wywoływane przez wirusy należące do rodziny brodawczaków ludzkich i przypominają odciski na stopach i palcach stóp. Brodawki na paluchu są rodzajem brodawek podeszwowych. Brodawki podeszwowe zasysają się do układu krwionośnego, dzięki czemu mogą żyć bezpiecznie przez długi czas w obszarze ciepłych stóp.

Brodawki podeszwowe są silnie zrogowaciałe, mają wygląd kalafiora z dużą ilością czarnych plam w brodawce. Łatwo krwawią, a zrogowacenie może sprawić, że brodawki stóp będą powodować dyskomfort podczas chodzenia.

 

Brodawki na stopach

Brodawki stóp i brodawki podeszwowe są rodzajem brodawek, które wpływają na spodnią stronę stóp. Nacisk sprawia, że wrastają do wewnątrz. Brodawki podeszwowe zasysają się do układu krwionośnego, dzięki czemu mogą żyć bezpiecznie przez długi czas w obszarze ciepłych stóp.

Brodawki występują w różnych kształtach i rozmiarach. Brodawka może wyglądać jak guz o szorstkiej powierzchni na palcu lub może być bardziej płaski. Brodawki podeszwowe mogą rozwinąć się na dowolnej części stopy. Kiedy rogowacieją i stają się większe, chodzenie może stać się bolesne, podobnie jak chodzenie z kamykiem w bucie. Nacisk podczas stania lub chodzenia wpycha brodawkę pod powierzchnię skóry, wówczas rozwija się na niej warstwa grubej, twardej skóry, podobnej do modzeli. Czasem pod powierzchnią brodawki widoczne są ciemne plamki. Brodawki pokrywają linie i fałdy na skórze, i w ten sposób można odróżnić je od innych chorób skóry, takich jak brodawki starcze skóry lub pieprzyki.

Ponieważ brodawki utrzymują się przy życiu dzięki dopływowi krwi, dlatego leczenie wymaga czasu i często pozbycie się ich trwa kilka dni. Brodawki wymagają silnego leczenia, które nie tylko usuwa samą brodawkę, ale również zabija korzeń brodawki.

Dlatego należy zawsze nosić klapki w miejscach publicznych, takich jak siłownie, baseny i szatnie, aby zapobiec zakażeniu.

 

Brodawki podeszwowe

Termin "brodawki podeszwowe" jest używany w przypadku tych brodawek, które występują na spodzie stóp. Spód stopy to jej powierzchnia "podeszwowa".

 

Brodawki podeszwowe czasami znajdują się na pięcie i palcach.
Wyglądają jak twarde, grube plamy skóry o ciemnych plamkach. Zwykle wrastają w skórę, ponieważ ciężar osoby, wpycha brodawki pod podeszwę stopy. Brodawki na stopie mogą być bolesne, szczególnie gdy znajdują się na obciążonych obszarach stopy podczas stania i chodzenia. Powszechne jest, że brodawki podeszwowe mają zakrzepłe naczynia krwionośne pojawiające się w środku jako czarna kropka, z otaczającym twardym, białym obszarem.

 

Brodawki podeszwowe mogą zawierać jedną lub więcej tkliwych, rozwijających się wewnątrz  "myrmecii" na podeszwie stopy.