Typy brodawek pospolitych

Charakterystyka i objawy brodawek zależą od ich rodzaju. Ogólnie istnieje 8 kategorii brodawek wirusowych, zwykle klasyfikowanych zarówno na podstawie lokalizacji na ciele, jak i wyglądu.

Brodawki stóp  lub brodawki podeszwowe (verruca)

Termin "brodawki podeszwowe" jest używany w przypadku tych brodawek, które występują pod stopami. Spód stopy to jej powierzchnia "podeszwowa". Brodawki te są również nazywane verruca, od nazwy łacińskiej.

 

Brodawki podeszwowe (verruca)

Brodawki wyglądają jak twarde, grube plamy skóry o ciemnych plamkach. Zwykle wrastają w skórę, ponieważ ciężar osoby wciska brodawki w podeszwę stopy. Brodawki na stopie mogą być bolesne, szczególnie, gdy są obecne na obciążonych obszarach stopy podczas stania i chodzenia. Często brodawki stóp mają zakrzepłe naczynia krwionośne pojawiające się jako czarne kropki wewnątrz, z otaczającym twardym, białym obszarem.

Brodawki podeszwowe (verrucas) mogą zawierać jedną lub więcej tkliwych, głębokich, rosnących "myrmecii" na podeszwie stopy. Brodawki stóp czasami znajdują się na pięcie i palcach.

 

Brodawki mozaikowe

Brodawka mozaikowata to zwykle grupa brodawek stóp ułożonych razem na niewielkim obszarze stopy. Brodawki mozaikowe są najczęściej spowodowane nieleczonymi brodawkami, które rosną w obwodzie stopy do jednego cala lub więcej. Rozprzestrzeniają się one w skupiska kilku brodawek. Często rozwijają się na dłoniach i na podeszwach stóp.

 

Brodawki płaskie (verrucae planae)

Brodawki płaskie, określane również jako verrucae planae lub brodawki wodne. Są płaskie, gładkie i mają zwykle okrągły kształt. Ich kolor jest zazwyczaj żółtawy, brązowawy lub koloru skóry. Brodawki płaskie często nazywane są brodawkami młodocianych, prawdopodobnie dlatego, że najczęściej występują u dzieci. Pojawiają się zwykle na twarzy, rękach, szyi lub nogach, i mają tendencję do wzrostu w znacznej, liczbie, od 20 do 100, skupionych razem, w jednym miejscu, w tym samym czasie. Brodawki płaskie są spowodowane wirusem HPV. Brodawka wodna lub Molluscum contagiosum są powodowane przez pokswirusa.

Źródło: American Academy of Dermatology.

 

Brodawki podeszwowe

Termin brodawki stóp jest używany w przypadku tych brodawek, które występują pod stopami. Spód  stopy to jej ‘podeszwa’. Ten rodzaj brodawek nazywany jest również verrucas.

Brodawki podeszwowe wyglądają jak twarde, grube plamy skóry o ciemnych plamkach. Brodawki stóp czasami znajdują się na pięcie i palcach. Zwykle wrastają w skórę, ponieważ ciężar osoby wciska brodawki na podeszwie stopy. Brodawki na stopie mogą być bolesne, szczególnie, gdy są obecne na obszarach stopy obciążonych podczas stania i chodzenia. Często brodawki podeszwowe mają zakrzepłe naczynia krwionośne pojawiające się jako czarne kropki wewnątrz, z otaczającym twardym, białym obszarem.

Brodawki podeszwowe (verrucas) mogą zawierać jedną lub więcej tkliwych, głębokich, rosnących "myrmecii" na podeszwie stopy.

 

Brodawki zwykłe (verruca vulgaris) lub brodawki przeszczepione

Brodawki zwykłe, nazywane również brodawkami przeszczepionymi, wyrastają najczęściej na grzbietach palców rąk i nóg lub na kolanach. Brodawki zwykłe można łatwo rozpoznać po szorstkiej, przypominającej kalafior powierzchni. Brodawki zwykłe mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, ale najczęściej występują na kostkach, palcach i łokciach. Te brodawki na dłoniach i palcach są zgrubiałymi guzami. Są one również znane jako grudki lub blaszki. Mogą mieć małe czarne lub ciemne kropki. Te kropki to zakrzepłe naczynia krwionośne. Często uważa się, że kropki są prawdziwym "ziarnem" brodawek. Ale tak nie jest. Brodawki zwykłe zwykle nie wywołują dyskomfortu, chyba że znajdują się w obszarach powtarzającego się tarcia lub nacisku.

 

Inne typy brodawek pospolitych

Brodawki okołopaznokciowe rosną po bokach lub pod paznokciami i mogą zakłócać wzrost paznokci.

Brodawki nitkowate to te, które czarownice w bajkach filmowych i książkowych mają na podbródkach lub nosach. Brodawki nitkowate wyglądają jak długie nitki wystające nad powierzchnię skóry, mają kształt podobny do palca i zazwyczaj są koloru cielistego. Często rosną na lub wokół ust, oczu lub nosa.

Brodawki w jamie ustnej mogą dotyczyć również ust, a nawet policzków. Należą do nich brodawczaki płaskonabłonkowe.

Brodawki narządów płciowych są często przenoszone drogą płciową i rosną na genitaliach. Brodawki narządów płciowych predysponują do raka szyjki macicy, prącia i sromu. W takim przypadku należy skontaktować się
z lekarzem.