Zakażone brodawki

Brodawki wywołane są przez infekcje wirusowe, chociaż czasami towarzyszy im ropa i krew, które są spowodowane przez bakterie. Leczenie brodawek z ropą zazwyczaj wymaga kontaktu z lekarzem i stosowania miejscowych lub/i doustnych antybiotyków.

Brodawki zawierające ropę są wysoce zakaźne, a infekcja może łatwo przenosić się na inne osoby i różne części ciała. Należy również skontaktować się z lekarzem, jeśli brodawka lub skóra wokół niej jest:

 

  • bolesna
  • zaczerwieniona
  • krwawiąca
  • obrzęknięta/spuchnięta
  • wycieka ropa

 

Gorące kompresy należy stosować na brodawkę z ropą, aby ułatwić gojenie i pobudzić odpływ ropy.
Brodawki z ropą nigdy nie powinny być nacinane w warunkach domowych, w celu drenażu ropy, ponieważ może to pogorszyć infekcję i spowodować jej rozprzestrzenienie. Gorący okład można nakładać kilka razy dziennie, jednak za każdym razem należy stosować czysty kompres, aby uniknąć wtórnego zakażenia bakteryjnego. Brodawki z ropą mogą również wywoływać miejscowe stany zapalne, zaczerwienienie, ból i miejscowy wzrost temperatury. Gorączka, dreszcze i bóle ciała mogą również wystąpić, jeśli dojdzie do rozwoju infekcji ogólnej.

Kolor ropy może być różny i wahać się od jasnego słomkowego do ciemnobrązowego, a nawet czarnego.
Czerwony lub różowy kolor ropy jest wywołany przez połączenie z krwią, jednak nie oznacza to poważniejszej infekcji niż w przypadku ropy bez krwi. Ponadto, ropa może mieć konsystencję wodnistą lub gęstą i lepką. Również konsystencja lub ilość ropy nie jest odzwierciedleniem powagi lub rodzaju infekcji. Jeśli ropa z brodawki zaczyna spływać samoistnie, obszar należy delikatnie przemywać łagodnym mydłem i ciepłą wodą. Następnie można nałożyć maść przeciwbakteryjną dostępną bez recepty, a obszar zabezpieczyć sterylnym opatrunkiem.
Jeśli z brodawki nadal wypływa ropa, należy ją osłonić, aby uniknąć rozprzestrzeniania się infekcji i skonsultować się z lekarzem.

Bolesne brodawki

Brodawki podeszwowe występujące szczególnie w obszarze nacisku stóp (pięta i poduszka) mogą powodować ból, zwłaszcza podczas chodzenia. Sporadycznie ból nóg lub palców może wynikać ze zmiany postawy lub zaburzeń chodu. W przypadku brodawek występujących na podeszwach jest bardziej prawdopodobne pojawienie się dyskomfortu niż w przypadku brodawek w innych obszarach, takich jak ręce. Ból jest powodem do rozważenia leczenia. W przypadku brodawki podeszwowej u pacjentów chorych na cukrzycę lub inną chorobę, która powoduje skłonność do infekcji lub wymaga przewlekłego leczenia, należy skontaktować się z lekarzem. Brodawka podeszwowa może zostać zakażona. U osób z cukrzycą infekcje stóp nie leczą się łatwo.